Bijsluiter-info.nl

Nutriflex Omega special 56 g/l / 144 g/l – bijsluiter

Bijgewerkt:
Feiten
Status:
Alleen op recept
Sterkte:
56 g/l / 144 g/l

Bijsluiter: gebruik, bijwerkingen, dosering - Nutriflex Omega special

1. Wat is Nutriflex Omega special en waarvoor wordt dit medicijn gebruikt?

Dit medicijn bevat vloeistoffen en stoffen die aminozuren, zouten (elektrolyten) en vetzuren worden genoemd en die van groot belang zijn voor de groei of het herstel van het lichaam. Het bevat ook calorieën in de vorm van koolhydraten en vetten.

Dit medicijn wordt gegeven aan volwassenen, jongeren tot 18 jaar en kinderen ouder dan 2 jaar.

U krijgt dit medicijn wanneer u niet in staat bent om normaal te eten. Er zijn vele situaties waarin dit het geval kan zijn, bijvoorbeeld wanneer u herstelt van een chirurgische ingreep, letsel of brandwonden, of wanneer u geen voedsel kunt opnemen uit uw maag en darm.

2. Wanneer mag u dit medicijn niet gebruiken of moet u er extra voorzichtig mee zijn?

Wanneer mag u dit medicijn niet gebruiken?

  • U bent allergisch voor een van de stoffen in dit medicijn. Deze stoffen kunt u vinden in rubriek 6 van deze bijsluiter. U bent allergisch voor eieren, pinda’s, sojabonen of vis;
  • Dit medicijn mag niet worden gegeven aan pasgeborenen, baby’s en peuters jonger dan twee jaar.

U mag evenmin dit medicijn gebruiken als u een van de volgende aandoeningen heeft:

  • Levensbedreigende problemen met de bloedsomloop, zoals problemen die kunnen voorkomen als u in een toestand van collaps of shock verkeert;
  • Hartaanval of beroerte;
  • Ernstig verstoorde bloedstollingsfunctie, risico op bloedingen (ernstige coagulopathie, verergerende hemorragische diathesen);
  • Blokkering van bloedvaten door bloedstolsels of vet (embolie);
  • Ernstig leverfalen;
  • Verstoorde galafvoer (intrahepatische cholestase);
  • Ernstig nierfalen zonder niervervangende therapie;
  • Verstoringen van de samenstelling van uw lichaamszout;
  • Vochttekort of te veel vocht in uw lichaam;
  • Vocht in de longen (longoedeem);
  • Ernstig hartfalen;
  • Bepaalde stofwisselingsstoornissen, zoals:

    • Te veel lipiden (vetten) in het bloed;
    • Aangeboren afwijkingen van de aminozuurstofwisseling;
    • Abnormaal hoge bloedsuikerspiegel waardoor meer dan 6 eenheden insuline per uur nodig zijn om de bloedsuikerspiegel onder controle te houden;
    • Afwijkingen van de stofwisseling die kunnen voorkomen na operaties of letsel;
    • Coma waarvan de oorzaak onbekend is;
    • Ontoereikende toevoer van zuurstof naar de weefsels;
    • Abnormaal hoog zuurgehalte in het bloed.

Wanneer moet u extra voorzichtig zijn met dit medicijn?

Neem contact op met uw arts, apotheker of verpleegkundige voordat u dit medicijn gebruikt.

Licht uw arts in als:

  • U hart-, lever- of nierproblemen heeft;
  • U last heeft van bepaalde soorten stofwisselingsstoornissen, zoals diabetes, abnormale vetwaarden in het bloed of verstoringen van uw vocht-, zout- of zuur-basenbalans.

U zult nauwlettend in de gaten worden gehouden zodat vroege signalen van een allergische reactie (zoals koorts, beven, uitslag of kortademigheid) tijdig worden opgemerkt wanneer u dit medicijn krijgt.

Er zal worden gezorgd voor een voldoende toevoer van vitaminen (in het bijzonder vitamine B1).

Verdere controles en tests, zoals diverse onderzoeken van bloedafnamen, zullen worden aangewend om zeker te zijn dat uw lichaam de toegediende voedingsstoffen op de juiste wijze gebruikt.

Uw zorgprofessional neemt ook maatregelen om ervoor te zorgen dat uw vocht- en elektrolytengehalte in orde zijn. Naast dit medicijn krijgt u nog andere voedingsstoffen zodat u alle benodigde stoffen binnenkrijgt.

Kinderen

Dit medicijn mag niet worden gegeven aan pasgeborenen, baby’s en peuters jonger dan twee jaar.

Gebruikt u nog andere medicijnen?

Gebruikt u naast Nutriflex Omega special nog andere medicijnen, heeft u dat kort geleden gedaan of gaat u dit misschien binnenkort doen? Vertel dat dan uw arts, apotheker of verpleegkundige.

Dit medicijn kan een wisselwerking vertonen met sommige andere medicijnen. Vertel het uw arts, apotheker of verpleegkundige als u een van de volgende medicijnen inneemt of krijgt:

  • Insuline;
  • Heparine;
  • Medicijnen die ongewenste bloedstolling tegengaan, zoals warfarine of andere coumarinederivaten;
  • Medicijnen die de afvoer van urine stimuleren (diuretica);
  • Medicijnen voor de behandeling van hoge bloeddruk of hartproblemen (ACE-remmers en angiotensine II-receptorantagonisten);
  • Medicijnen die worden gebruikt bij orgaantransplantaties, zoals ciclosporine en tacrolimus;
  • Medicijnen voor de behandeling van ontstekingen (corticosteroïden);
  • Hormoonpreparaten die invloed hebben op uw vochtbalans (adrenocorticotroop hormoon [ACTH]).

Zwangerschap en borstvoeding

Bent u zwanger, denkt u zwanger te zijn, wilt u zwanger worden of geeft u borstvoeding? Neem dan contact op met uw arts of apotheker voordat u dit medicijn gebruikt. Als u zwanger bent, krijgt u dit geneesmiddel pas als de arts of apotheker het absoluut noodzakelijk acht voor uw herstel. Er zijn geen gegevens beschikbaar over het gebruik van dit medicijn bij zwangere vrouwen.

Borstvoeding wordt niet aanbevolen voor moeders die parenterale voeding krijgen.

Rijvaardigheid en het gebruik van machines

Dit medicijn wordt normaal gegeven aan immobiele patiënten, bijvoorbeeld in een ziekenhuis of kliniek, waardoor het besturen van een voertuig of het gebruik van machines uitgesloten zou zijn. Het medicijn zelf heeft echter geen effect op de rijvaardigheid en op het gebruik van machines.

Nutriflex Omega special bevat natrium

Dit medicijn bevat 1,244 mg natrium (een belangrijk bestanddeel van keukenzout/tafelzout) per milliliter. Dit komt overeen met 0,062% van de aanbevolen maximale dagelijkse hoeveelheid natrium in de voeding voor een volwassene.

De aanbevolen maximale dagelijkse dosis van dit medicijn bevat 3.048 milligram natrium (een belangrijk bestanddeel van keukenzout/tafelzout). Dit komt overeen met 152% van de aanbevolen maximale dagelijkse hoeveelheid natrium in de voeding voor een volwassene.

Neem contact op met uw arts of apotheker als u langdurig een of meer zakken per dag nodig heeft, vooral als u is aangeraden een zoutarm (natriumarm) dieet te volgen.

Heeft u nog andere vragen over het gebruik van dit medicijn? Neem dan contact op met uw arts of apotheker.

3. Hoe gebruikt u dit medicijn?

Dit medicijn wordt toegediend met een intraveneuze infusie (druppelinfuus), dit wil zeggen via een klein buisje rechtstreeks in een ader. Dit medicijn zal uitsluitend via een van uw grote (centrale) aders worden toegediend. De aanbevolen duur van infusie voor een parenterale voedingszak is maximaal 24 uur.

Uw arts of apotheker zal bepalen hoeveel u van dit medicijn nodig heeft en hoelang u met dit medicijn moet worden behandeld.

Gebruik bij kinderen

Dit medicijn mag niet worden gegeven aan pasgeborenen, baby’s en peuters jonger dan 2 jaar.

Uw arts bepaalt hoeveel van dit medicijn uw kind nodig heeft. U arts bepaalt ook hoelang uw kind met dit medicijn moet worden behandeld.

Heeft u te veel van dit medicijn gebruikt?

Als u te veel van dit medicijn heeft gekregen, is het mogelijk dat u last krijgt van een zogenaamd ‘overbelastingssyndroom’. Hierbij horen de volgende symptomen:

  • Stoornissen in de vocht- en elektrolytenbalans;
  • Water in de longen (longoedeem);
  • Verlies van aminozuren via de urine en verstoorde aminozuurbalans;
  • Braken, misselijkheid;
  • Rillingen;
  • Hoog bloedsuikergehalte;
  • Glucose in de urine;
  • Uitdroging;
  • Sterk geconcentreerde lichaamsvloeistoffen (hyperosmolaliteit);
  • Verstoord bewustzijn of bewustzijnsverlies als gevolg van een extreem hoge bloedsuikerspiegel;
  • Vergroting van de lever (hepatomegalie) met of zonder geelzucht (icterus);
  • Vergroting van de milt (splenomegalie);
  • Afzetting van vet in de inwendige organen;
  • Abnormale waarden van leverfunctietests;
  • Verlaagd aantal rode bloedcellen (anemie);
  • Verlaagd aantal witte bloedcellen (leukopenie);
  • Verlaagd aantal bloedplaatjes (trombocytopenie);
  • Toename van onrijpe rode bloedcellen (reticulocytose);
  • Afbraak van bloedcellen (hemolyse);
  • Bloeding of neiging tot bloeden;
  • Verstoorde bloedstolling (zoals te zien kan zijn aan veranderingen in bloedingstijd, stollingstijd, protrombinetijd enz.);
  • Koorts;
  • Hoge vetwaarden in het bloed;
  • Bewustzijnsverlies.

Als een van deze symptomen zich voordoet, moet de infusie onmiddellijk worden stopgezet.

Voor België: Wanneer u te veel van Nutriflex Omega special heeft gebruikt of ingenomen, neem dan onmiddellijk contact op met uw arts, apotheker of het Antigifcentrum (070/245.245).

Heeft u nog andere vragen over het gebruik van dit medicijn? Neem dan contact op met uw arts, apotheker of verpleegkundige.

4. Mogelijke bijwerkingen

Zoals elk geneesmiddel kan ook dit medicijn bijwerkingen hebben. Niet iedereen krijgt daarmee te maken.

De volgende bijwerkingen kunnen ernstig zijn. Indien een van de volgende bijwerkingen optreedt, moet u onmiddellijk contact opnemen met uw arts; hij/zij zal dit medicijn bij u stopzetten:

Zelden (komen voor bij minder dan 1 op de 1.000 gebruikers):

  • Allergische reacties, bijvoorbeeld huidreacties, kortademigheid, zwelling van de lippen, mond en keel, ademhalingsproblemen.

Andere bijwerkingen zijn:

Soms (komen voor bij minder dan 1 op de 100 gebruikers):

  • Misselijkheid, braken, verminderde eetlust.

Zelden (komen voor bij minder dan 1 op de 1.000 gebruikers):

  • Toegenomen neiging van uw bloed tot stollen;
  • Blauwachtige verkleuring van de huid;
  • Kortademigheid;

    Hoofdpijn;

  • Overmatig blozen;
  • Roodheid van de huid (erytheem);
  • Zweten;
  • Koude rillingen;
  • Het koud hebben;
  • Hoge lichaamstemperatuur;
  • Sufheid;
  • Pijn in de borstkas, rug, botten of ter hoogte van de lendenen;
  • Stijging of daling van de bloeddruk.

Zeer zelden (komen voor bij minder dan1 op de 10.000 gebruikers):

  • Abnormaal hoge vet- of suikerwaarden in het bloed;
  • Hoge zuurwaarden in uw bloed;
  • Te veel lipiden kunnen leiden tot het vetoverbelastingssyndroom; zie voor meer informatie over dit onderwerp de titel “Heeft u te veel van dit medicijn gebruikt?” in rubriek 3. Symptomen verdwijnen doorgaans wanneer de infusie wordt stopgezet.

Onbekend (op basis van de bekende gegevens kan de frequentie niet worden vastgesteld):

  • Verlaagd aantal witte bloedcellen (leukopenie);
  • Verlaagd aantal bloedplaatjes (trombocytopenie);
  • Verstoorde galafvoer (cholestase).

Het melden van bijwerkingen

Krijgt u last van bijwerkingen, neem dan contact op met uw arts, apotheker of verpleegkundige. Dit geldt ook voor bijwerkingen die niet in deze bijsluiter staan. U kunt bijwerkingen ook melden via:

België

Federaal Agentschap voor Geneesmiddelen en Gezondheidsproducten

www.fagg.be

Afdeling Vigilantie:

Website: www.eenbijwerkingmelden.be

e-mail: adr@fagg-afmps.be

Nederland

Nederlands Bijwerkingen Centrum Lareb

Website: www.lareb.nl

Door bijwerkingen te melden, kunt u ons helpen meer informatie te verkrijgen over de veiligheid van dit medicijn.

5. Hoe bewaart u dit medicijn?

Buiten het zicht en bereik van kinderen houden.

Bewaren beneden 25 °C.

Niet in de vriezer bewaren. Indien de zak per ongeluk werd ingevroren, moet hij worden weggegooid.

Gebruik dit medicijn niet meer na de uiterste houdbaarheidsdatum. Dit vindt u op het etiket. Daar staat een maand en een jaar. De laatste dag van die maand is de uiterste houdbaarheidsdatum.

De zak in buitenverpakking bewaren ter bescherming tegen licht.

6. Inhoud van de verpakking en overige informatie

Welke stoffen zitten er in dit medicijn?

De werkzame stoffen in het gebruiksklare mengsel zijn:

bovenste compartiment (glucoseoplossing)in 1.000 mlin 625 mlin 1.250 mlin 1.875 ml
Glucosemonohydraat158,4 g99,00 g198,0 g297,0 g
equivalent aan glucose144,0 g90,00 g180,0 g270,0 g
Natriumdiwaterstoffosfaatdihydraat2,496 g1,560 g3,120 g4,680 g
Zinkacetaatdihydraat7,024 mg4,390 mg8,780 mg13,17 mg
middelste compartiment (vetemulsie)in 1.000 mlin 625 mlin 1.250 mlin 1.875 ml
Triglyceriden, middenketenig20,00 g12,50 g25,00 g37,50 g
Sojaolie, geraffineerd16,00 g10,00 g20,00 g30,00 g
Omega-3-zuur-triglyceriden4,000 g2,500 g5,000 g7,500 g
onderste compartiment (aminozuuroplossing)in 1.000 mlin 625 mlin 1.250 mlin 1.875 ml
Isoleucine3,284 g2,053 g4,105 g6,158 g
Leucine4,384 g2,740 g5,480 g8,220 g
Lysinehydrochloride3,980 g2,488 g4,975 g7,463 g
equivalent aan lysine3,186 g1,991 g3,982 g5,973 g
Methionine2,736 g1,710 g3,420 g5,130 g
Fenylalanine4,916 g3,073 g6,145 g9,218 g
Treonine2,540 g1,588 g3,175 g4,763 g
Tryptofaan0,800 g0,500 g1,000 g1,500 g
Valine3,604 g2,253 g4,505 g6,758 g
Arginine3,780 g2,363 g4,725 g7,088 g
Histidinehydrochloridemonohydraat2,368 g1,480 g2,960 g4,440 g
equivalent aan histidine1,753 g1,095 g2,191 g3,286 g
Alanine6,792 g4,245 g8,490 g12,73 g
Asparaginezuur2,100 g1,313 g2,625 g3,938 g
Glutaminezuur4,908 g3,068 g6,135 g9,203 g
Glycine2,312 g1,445 g2,890 g4,335 g
Proline4,760 g2,975 g5,950 g8,925 g
Serine4,200 g2,625 g5,250 g7,875 g
Natriumhydroxide1,171 g0,732 g1,464 g2,196 g
Natriumchloride0,378 g0,237 g0,473 g0,710 g
Natriumacetaattrihydraat0,250 g0,157 g0,313 g0,470 g
Kaliumacetaat3,689 g2,306 g4,611 g6,917 g
Magnesiumacetaattetrahydraat0,910 g0,569 g1,137 g1,706 g
Calciumchloridedihydraat0,623 g0,390 g0,779 g1,169 g
in 1.000 mlin 625 mlin 1.250 mlin 1.875 ml
Aminozuurgehalte [g]56,035,070,1105,1
Stikstofgehalte [g]851015
Koolhydraatgehalte [g]14490180270
Lipidengehalte [g]40255075
Elektrolyten [mmol]in 1.000 mlin 625 mlin 1.250 mlin 1.875 ml
Natrium53,633,567100,5
Kalium37,623,54770,5
Magnesium4,22,655,37,95
Calcium4,22,655,37,95
Zink0,030,020,040,06
Chloride48306090
Acetaat48306090
Fosfaat16102030
in 1.000 mlin 625 mlin 1.250 mlin 1.875 ml
Energie in de vorm van lipiden [kJ (kcal)]

1.590

(380)

995

(240)

1.990

(475)

2.985

(715)

Energie in de vorm van koolhydraten [kJ (kcal)]

2.415

(575)

1.510

(360)

3.015

(720)

4.520

(1.080)

Energie in de vorm van aminozuren [kJ (kcal)]

940

(225)

585

(140)

1.170

(280)

1.755

(420)

Niet-proteïnen energie [kJ (kcal)]

4.005

(955)

2.505

(600)

5.005

(1.195)

7.510

(1.795)

Totale energie [kJ (kcal)]

4.945

(1.180)

3.090

(740)

6.175

(1.475)

9.260

(2.215)

Osmolaliteit [mOsm/kg]2.115
Theoretische osmolariteit [mOsm/l]1.545
pH5,0 – 6,0

De andere stoffen in dit medicijn zijn citroenzuurmonohydraat (voor aanpassing van de pH), eifosfolipiden voor injectie, glycerol, natriumoleaat, all-rac-alfa-tocoferol, natriumhydroxide (voor aanpassing van de pH) en water voor injecties.

Hoe ziet Nutriflex Omega special eruit en wat zit er in een verpakking?

Het gebruiksklare product is een emulsie voor infusie, dit wil zeggen dat het wordt toegediend via een dun buisje in een ader.

Dit medicijn wordt geleverd in flexibele zakken met meerdere compartimenten met:

  • 625 ml (250 ml aminozuuroplossing + 125 ml vetemulsie + 250 ml glucoseoplossing)
  • 1.250 ml (500 ml aminozuuroplossing + 250 ml vetemulsie + 500 ml glucoseoplossing)
  • 1.875 ml (750 ml aminozuuroplossing + 375 ml vetemulsie + 750 ml glucoseoplossing)

Afbeelding A Afbeelding B

Afbeelding A: De zak met meerdere compartimenten is verpakt in een beschermende buitenverpakking. Een zuurstofabsorbeerder en een zuurstofindicator zijn tussen de zak en de beschermende buitenverpakking aangebracht; het sachet met de zuurstofabsorbeerder is vervaardigd van inert materiaal en bevat ijzerhydroxide.

Inkepingen

Bescherm verpak-king

Zuurstofindicator

Zuurstof-absorbeerder

Handgreep/

ophangring

Glucose

Vetemulsie

Aminozuur-oplossing

Infusiepoort

Medicatie-poort

Afbeelding B: Het bovenste compartiment bevat een glucoseoplossing, het middelste compartiment een vetemulsie en het onderste compartiment een aminozuuroplossing.

De glucose- en aminozuuroplossingen zijn helder en kleurloos tot strogeel. De vetemulsie is melkachtig wit.

Het bovenste compartiment en het middelste compartiment kunnen verbonden worden met het onderste compartiment door de naden ertussen (lostrekbare naden) te openen.

De verschillende verpakkingsgrootten worden geleverd in dozen met vijf zakken.

Verpakkingsgrootten: 5 x 625 ml, 5 x 1.250 ml en 5 x 1.875 ml

Niet alle genoemde verpakkingsgrootten worden in de handel gebracht.

Houder van de vergunning voor het in de handel brengen en fabrikant

B. Braun Melsungen AG

Carl-Braun-Straße 1 Postadres:

34212 Melsungen, Duitsland 34209 Melsungen, Duitsland

In Nederland: In het register ingeschreven onder: RVG 116424

In België: Nummers van de vergunning voor het in de handel brengen:

625 ml: BE502684

1250 ml: BE502693

1875 ml: BE502702

In België: Afleveringswijze:

Op medisch voorschrift

Dit medicijn is geregistreerd in lidstaten van de Europese Economische Ruimte en in het Verenigd Koninkrijk (Noord-Ierland) onder de volgende namen:

Oostenrijk Nutriflex Omega special B. Braun Emulsion zur Infusion

België Nutriflex Omega special, 56 g/l Amino + 144 g/l G, emulsie voor infusie

Bulgarije Nutriflex Omega 56/144 special emulsion for infusion

Kroatië Nutriflex Omega 56/144 specijal emulzija za infuziju

Tsjechië Nutriflex Omega special 56/144

Denemarken Nutriflex Omega Special

Estland Nutriflex Omega 56/144 infusiooniemulsioon

Finland Nutriflex Omega 56/144/40 infuusioneste, emulsio

Frankrijk REANUTRIFLEX OMEGA E, émulsion pour perfusion

Duitsland NuTRIflex Omega special novo Emulsion zur Infusion

Ierland Omeflex special emulsion for infusion

Italië Omegaflex AA56/G144 emulsione per infusione

Letland Nutriflex Omega 56/144 emulsija infūzijām

Litouwen Nutriflex Omega 56/144 infuzinė emulsija

Luxemburg NuTRIflex Omega special novo Emulsion zur Infusion

Nederland Nutriflex Omega special, 56 g/l Amino + 144 g/l G, emulsie voor infusie

Noorwegen Nutriflex Omega Special infusjonsvæske, emulsjon

Polen Omegaflex special

Portugal Omegaflex special emulsão para perfusão

Roemenië NuTRIflex Omega Special B.Braun emulsie perfuzabilă

Slowakije Nutriflex Omega special 56/144

Slovenië Nutriflex Omega special 56/144 emulzija za infundiranje

Spanje Omegaflex especial emulsión para perfusión

Zweden Nutriflex Omega 56/144/40 infusionsvätska, emulsion

Verenigd Koninkrijk (Noord-Ierland) Omeflex special emulsion for infusion

Deze bijsluiter is voor het laatst goedgekeurd in november 2025.

___________________________________________________________________

De volgende informatie is alleen bestemd voor beroepsbeoefenaren in de gezondheidszorg:

Patiënten met intradialytische parenterale voeding (IDPN)

Intradialytische parenterale voeding is bedoeld voor niet-acuut zieke ondervoede dialysepatiënten bij wie diëtistische ondersteuning of behandeling met orale voedingssupplementen niet effectief was. De keuze voor het juiste voor IDPN te gebruiken volume Nutriflex Omega special dient te worden gemaakt op geleide van het verschil tussen de spontane innamen en de aanbevolen innamen. Daarnaast moet rekening worden gehouden met de metabole tolerantie. Voor Nutriflex Omega special bij patiënten die IDPN krijgen, is de maximale infusiesnelheid per uur 2,3 ml/kg/uur, overeenkomend met 0,13 g/kg/uur aminozuren, 0,33 g/kg/uur glucose en 0,092 g/kg/uur lipiden die worden toegediend gedurende 4 uur. Wanneer rekening wordt gehouden met de bekende aminozuur- (retentiepercentage 73%) en glucoseverliezen (25 g/dialysesessie van 4 uur) tijdens dialyse, zal de patiënt uiteindelijk 0,095 g/kg/uur aminozuren, 0,24 g/kg/uur glucose en 0,092 g/kg/uur lipiden in een dialysesessie van 4 uur krijgen. Voor een patiënt van 70 kg komt dit overeen met 27 g aminozuren, 67 g glucose, 26 g lipiden en 644 ml vocht.

Producten met parenterale voeding moeten vóór gebruik visueel worden geïnspecteerd op beschadiging, verkleuring en instabiliteit van de emulsie.

Gebruik geen zakken die beschadigd zijn. De beschermende buitenverpakking, de primaire zak en de lostrekbare naden tussen de compartimenten moeten intact zijn. Alleen gebruiken indien de aminozuur- en glucoseoplossingen helder en kleurloos tot strogeel zijn en de lipidenemulsie homogeen is en er melkachtig wit uitziet. Niet gebruiken indien de oplossingen vreemde deeltjes bevatten.

Na het mengen van de drie compartimenten de emulsie niet gebruiken, indien de emulsie verkleuring of tekenen van fasescheiding vertoont (oliedruppels, olielaag). Stop de infusie onmiddellijk in geval van verkleuring van de emulsie of tekenen van fasescheiding.

Controleer de kleur van de zuurstofindicator vóór opening van de beschermende buitenverpakking (zie afbeelding A). Niet gebruiken indien de zuurstofindicator roze is geworden. Alleen gebruiken indien de zuurstofindicator geel is.

Klaarmaken van de gemengde emulsie

Aseptische hanteringsnormen moeten strikt worden nageleefd.

Openen: Scheur de beschermende buitenverpakking los, te beginnen vanaf de inkepingen (afbeelding 1). Neem de zak uit zijn beschermende buitenverpakking. Gooi de beschermende buitenverpakking, zuurstofindicator en zuurstofabsorbeerder weg.

Inspecteer de primaire zak visueel op lekken. Zakken die lekken, moeten worden weggegooid omdat de steriliteit niet kan worden gegarandeerd.

Mengen van de inhoud van de zak en toevoeging van additieven

Om de compartimenten te openen en vervolgens te mengen, moet de zak met beide handen worden opgerold; begin eerst met het openen van de lostrekbare naad die het bovenste compartiment (glucose) scheidt van het onderste compartiment (aminozuren) (afbeelding 2).

Blijf vervolgens druk uitoefenen zodat de lostrekbare naad die het middelste compartiment (lipiden) scheidt van het onderste compartiment opengaat (afbeelding 3).

Nadat de inhoud van alle compartimenten gemengd is en na het verwijderen van de aluminium verzegeling (afbeelding 3A), kunnen verenigbare additieven via de medicatiepoort (afbeelding 4) worden toegevoegd. Meng de inhoud zorgvuldig (afbeelding 5) en inspecteer het mengsel visueel (afbeelding 6). Het mengsel is een melkachtig witte, homogene olie-in-water emulsie. Er mogen geen tekenen van fasescheiding van de emulsie te zien zijn.

Nutriflex Omega special mag gemengd worden met de volgende additieven tot de hieronder vermelde bovenste concentratiegrenzen of maximale hoeveelheid additieven na suppletie. De resulterende mengsels zijn stabiel gedurende 7 dagen bij +2 °C tot +8 °C plus 2 dagen bij 25 °C.

  • Elektrolyten: houd rekening met de elektrolyten die al aanwezig zijn in de zak; stabiliteit is aangetoond tot een totale hoeveelheid van 200 mmol/l natrium + kalium (som), 9,6 mmol/l magnesium en 6,4 mmol/l calcium in het ternaire mengsel.
  • Fosfaat: stabiliteit is aangetoond tot een maximale concentratie van 20 mmol/l voor anorganisch fosfaat of tot een maximale concentratie van 30 mmol/l voor organisch fosfaat (niet beide tegelijkertijd).
  • Alanyl-glutamine tot 24 g/l.
  • Sporenelementen en vitamines: stabiliteit is aangetoond met in de handel verkrijgbare multisporenelementen en multivitamines (bijvoorbeeld Tracutil, Cernevit) tot de standaarddosering die wordt aanbevolen door de respectieve fabrikant van het micronutriënt.

Gedetailleerde informatie over de hierboven vermelde additieven en de betreffende houdbaarheid van zulke mengsels kunnen op verzoek worden verstrekt door de fabrikant.

Klaarmaken voor infusie

De emulsie moet altijd vóór infusie op kamertemperatuur worden gebracht.

Verwijder het aluminiumfolie van de infusiepoort (afbeelding 7) en sluit de infusielijn aan (afbeelding 8). Gebruik een infusielijn zonder ontluchtingsventiel of sluit de luchttoevoeropening wanneer een lijn met ontluchtingsventiel wordt gebruikt. Hang de zak op aan een infuusstandaard (afbeelding 9) en voer de infusie uit met de standaardtechniek.

Uitsluitend voor eenmalig gebruik. De zak en ongebruikte resten moeten na gebruik worden weggegooid.

Al het ongebruikte medicijn of afvalmateriaal dient in overstemming met lokale voorschriften te worden vernietigd.

Gedeeltelijk gebruikte zakken niet opnieuw aansluiten.

Indien filters worden gebruikt, moeten ze lipiden kunnen doorlaten (poriegrootte ≥ 1,2 µm).

Houdbaarheid na verwijdering van de beschermende buitenverpakking en na het mengen van de inhoud van de zak

De chemische en fysisch-chemische stabiliteit bij gebruik van het mengsel van aminozuren, glucose en vet werd getest en gegarandeerd gedurende 7 dagen bij 2-8 °C en nog eens 2 dagen bij 25 °C.

Houdbaarheid na het mengen met verenigbare additieven

Vanuit microbiologisch standpunt moet het product onmiddellijk na het mengen met additieven worden gebruikt. Als het niet onmiddellijk na het mengen met additieven wordt gebruikt, is de gebruiker verantwoordelijk voor de bewaarduur en -condities vóór gebruik.

Na eerste opening (spiken van de infusiepoort)

De emulsie moet onmiddellijk na opening van de zak worden gebruikt.

Nutriflex Omega special mag niet gemengd worden met andere medicijnen waarvan de verenigbaarheid niet is vastgelegd.

Nutriflex Omega special mag niet gelijktijdig met bloed in dezelfde infusielijn worden toegediend vanwege het risico van pseudoagglutinatie.

Over dit document

Bron: CBG-MEB – Geneesmiddeleninformatiebank · Registratienummer: RVG 116424

Datum van herziening volgens de tekst: 11-2025

Een fout gevonden? Schrijf ons via de contactpagina.

De informatie op deze website vervangt niet het advies van uw arts of apotheker.

Gegevens over het medicijn Nutriflex Omega special

Afleverstatus
Alleen op recept?
  • Afleverstatus: alleen op recept (UR, uitsluitend recept)
Werkzame stoffen Acetaat (c2h3o2-), Alanine, (l-), Alanine, (l-), Arginine, (l-), Arginine, (l-), Asparaginezuur, (l-), Asparaginezuur, (l-), Calcium (ca2+), Calciumchloride, Calciumchloride, Chloride (cl-), Fenylalanine, (l-), Fenylalanine, (l-), Fosfaat (3-), Glucose, Glucose, Glutaminezuur (l-) (+), Glutaminezuur (l-) (+), Glycine, Glycine, Histidinemonohydrochloride (l-), Histidinemonohydrochloride (l-), Isoleucine, (l-), Isoleucine, (l-), Kalium (k+), Kaliumacetaat, Kaliumacetaat, Leucine, (l-), Leucine, (l-), Lysinehydrochloride, l-, Lysinehydrochloride, l-, Magnesium (mg2+), Magnesiumacetaat, Magnesiumacetaat, Methionine, (l-), Methionine, (l-), Natrium (na+), Natriumacetaat, Natriumacetaat, Natriumchloride, Natriumchloride, Natriumdiwaterstoffosfaat, Natriumdiwaterstoffosfaat, Natriumhydroxide, Natriumhydroxide, Proline, (l-), Proline, (l-), Serine, (l-), Serine, (l-), Sojaolie, gezuiverd, Sojaolie, gezuiverd, Threonine, (l-), Threonine, (l-), Triglyceriden met omega-3-vetzuren, Triglyceriden met omega-3-vetzuren, Triglyceriden middellange keten, Triglyceriden middellange keten, Tryptofaan, (l-), Tryptofaan, (l-), Valine, (l-), Valine, (l-), Zink (zn2+), Zinkdi, Zinkdi
Farmaceutische vorm Emulsie voor infusie
Toedieningsweg Intraveneus gebruik
Hulpstoffen
citroenzuur 1-water (e 330), citroenzuur 1-water (e 330), citroenzuur 1-water (e 330), glycerol (e 422) … (+17)+

citroenzuur 1-water (e 330), citroenzuur 1-water (e 330), citroenzuur 1-water (e 330), glycerol (e 422), glycerol (e 422), lecithine, ei (e 322), lecithine, ei (e 322), natriumhydroxide (e 524), natriumhydroxide (e 524), natriumoleaat (e 470a), natriumoleaat (e 470a), stikstof (head space) (e 941), stikstof (head space) (e 941), stikstof (head space) (e 941), stikstof (head space) (e 941), tocoferol, dl-alfa (e 307), tocoferol, dl-alfa (e 307), water voor injectie, water voor injectie, water voor injectie, water voor injectie

ATC-indeling
  1. B Middelen voor bloed en bloedvormende organen
    1. B05 Bloedvervangingsmiddelen en perfusievloeistoffen
      1. B05B Intraveneuze oplossingen voor parenterale toediening van vocht, elektrolyten en voedingsstoffen
        1. B05BA Oplossingen voor parenterale voeding
          1. B05BA10 Combination solutions for parenteral nutrition
Registratiehouder B. Braun Melsungen AG (Melsungen)
Registratie 116424 sinds 27-07-2017 Procedure: SE/H/1435/001

Bron: CBG-MEB – Geneesmiddeleninformatiebank, gegevens van 31-10-2026. Gegevens uit de Geneesmiddeleninformatiebank van het CBG-MEB, zonder garantie. Ze vervangen niet het advies van uw arts of apotheker.